14 Nisan 2015 Salı

SÖPA'lılarda istifalarRodop-Meriç İlleri Selânik Özel Pedagoji Akademisi (SÖPA) Mezunu Öğretmenler Derneği'nin genel kurulu 28 Ocak günü gerçekleşti.


Diğer yıllara kıyasla, bu yılki genel kurula damgasını vuran olay ise, yapılan oylamada Yönetim Kurulu'na seçilen Hakkı Hacı ve Salih Ahmet'in, bu görevden istifa etmeleriydi...

Yayınladıkları bildiride, “... görev dağılımı esnasında, üyelerin tercihlerini değişimden, yenilikten yana değil, yıllardan beri varolan zihniyetin devamından yana kullanmaları neticesinde oluşan durumdan sonra, bu yönetimde yer almanın bir anlamı olmayacağını; böyle bir oluşumla gerek derneğimizde, gerekse azınlık eğitiminde istediğimiz değişimleri gerçekleştirmemizin mümkün olmadığını gördüğümüzden ve aynı zamanda derneği rahatlatmak ve bizden sonra gelecek olanların önünü açmak için, oylamanın birinci aşamasından sonra yönetim kurulundan istifa kararımızı bildirip, ayrılmayı uygun gördük.

Azınlığa rağmen, azınlık eğitimiyle ilgili kararlar alıp, yeni düzenlemenin içinde yer alan, okulların birleştirilmesinde tavır sergilemeyerek göz yuman anlayışın esaretinde bir idarenin yapacağı olası hataların sorumluluğunu taşıyamayız. Olacak olanlardan kendimizi muaf tutar; camiamızın ve azınlık eğitiminin göreceği zararlardan mesul olmadığımızı meslektaşlarımıza ve kamuoyuna duyururuz.”
ifadelerine yer veriyorlar...

Burada, ND-PaSoK koalisyonuyla “içli-dışlı” olup, azınlık eğitimiyle ilgili geçen düzenlemeyi ateşli bir şekilde destekleyen (ki neticesinde başkan Mehmet Derdiman hükûmetçe “ödüllendirilmişti”) eski yönetime sitemin ötesinde, ağır eleştiriler var...

Özellikle yeni seçilen yönetimin Derdiman yönetimiyle aynı yönde hareket edeceği ve azınlığın kabûl etmediği düzenlemeleri “devletle elele” hazırlayıp destekleyeceği yönündeki –üstü kapalı– göndermeler, gerek dernek üyeleri, gerek azınlıkça dikkate alınmalıdır.

Ve her ne olursa olsun, bugüne kadar “kapalı kutu” görünümünde ve “tek sesli” bir derneğin içinden, kendilerine katılalım veya katılmayalım, farklı seslerin çıkması da sevindiricidir...Hiç yorum yok:

Yorum Gönder