6 Ocak 2016 Çarşamba

Kına-mayı Sevenler Derneği


M Sosyal medyadaki adıyla Batı Trakya itemleri yapsak herhalde şöyle sıralardık: “Tek suçumuz Yunanistan’da Türk olmak”, “Hayırlı Cumalar”, profil fotoğrafı olarak Dr. Sadık Ahmet, kapak fotoğrafı olarak Büyük Usta, Mevlana sözleri, Türklerin yaşadığı yerlerde yapılan zulümler paylaşımları, Tütün Primleri ile ilgili paylaşımlar, GS-FB-BJK paylaşımları, Kınamalar.

M Abarttığımı düşünenler, “tipik” herhangi bir Batı Trakyalının facebook profilinin ötesinde, azınlık basının internet sitelerine de bakabilirler. Neredeyse hepsinde günlük haber akışı şöyle: Açılış, İlhan Ahmet haberi, “Ülke batıyor” haberi, Başkonsolos haberi, İlhan Ahmet haberi, Siriza milletvekillerine “çakma” haberi, Başkonsolos haberi, DEB Partisi haberi, Şifalı bitkiler haberi, İlhan Ahmet haberi, kapanış.
M Ne yazsınlar ki? diye soruyor bazıları, eleştirince. Haddim olmamakla birlikte gazeteciliğin derneklerden, topluluklardan gelen basın bildirileri ve kınamaları yayınlamanın ötesine geçememek olduğunu düşünmüyorum. Yapılan haberin bir anlamı, bir değeri, bir amacı olmalı. Ve başlıca amaç ta topluma hizmet edecek ve onu bilgilendirecek şeyler yazılması olması. Konu bulamıyorlarsa, geçen yazıda da belirttiğim gibi Türk erkeklerinin erken boşalma sorununu yazsınlar, bu soruna çözüm arasınlar ki hepimizi mutlu edecek bir iş yapmış olsunlar.
M Hükümetin prezervatiflerden sonra, birçok kişinin yeni yıla girerken giydiği kırmızı donlar için de ekstra vergi koymamış olması bizi derin düşüncelere sürüklüyor. 
M Dünya İnsan Hakları Günü için Atina’da düzenlenen Yunanistan’daki Türk Azınlıklar paneline azınlıktan davet edilen hiçbir kimsenin gitmemesi sevindirici. Konuyla ilgili açıklama yapan miletvekilimiz DEB Partisi ve BTAYTD davet edilmediği için gitmedim demiş. Davet edildiği düğüne kuzeni çağrılmadı diye trip atıp gitmeyen tiki kız çocuklarına yakışır tatta bir açıklama. Diğerlerinden de benzer tarzda açıklama beklerdik, İnsan Hakları mı? Azınlıkta insan ne arar la? gibilerde.
M Bir de şu Azınlık kurum ve kuruluşları arasında birlik ve beraberlik martavalını çok seviyorum. Ulan herkes birbirini kösteklemeye çalışıyor, hangi birlik-beraberlik? Azınlıkta 4 milletvekili var, şimdiden ikisi milli diğer ikisi antimilli ilan edildi. Ohooo... Velkam tu Batı Trakya!
M Yunanistan genelinde her üç vatandaştan biri doktorlara rüşvet veriyormuş. O da bişey mi, bizim hastanede köyden yağ, süt, bal, polen, yumurta da getiriyorlar üstüne. Sağlık şakaya gelmez vesselam.
M Kulis: İki eski milletvekilimiz sohbet ederken, biri tefon faturalarından şikayet ediyor. Aralarında geçen diyalog:
-          Abi sana niye o kadar çok fatura geliyor? Ben sabahtan akşama konuşuyorum, taş çatlasın 50 evro geliyor.
-          Ne kullanıyorsun sen, Samsung mu?
M Çay partisinin başganı son seçimlerde kendisini meclise sokan bölgemizi ziyarete gelmiş ve her zaman yaptığını yapıp hiçbir şey söylemeden geçip gitmiş. Tabii göstermelik olarak, kendisine rekor oranda oy veren Kozlukebir belediyesini de ziyaret etmekten alamamış kendisini. Çayseverleri üzmek istemem ama bu parti önümüzdeki seçimlerde mecliste olmayacak. Yani Yunanistan geneli %2 oy verirken azınlığımızın %50 oyu kensini mecliste tutmaya yetmeyecek. Bu sebeple başganın kendisini mecliste TUTMASI için azınlıkla değil, Muslera’yla görüşmesi lazım. Ancak o tutar.
M Sirizalıların durumu da acıklı tabii. Kahvelerde kendilerine sorulan sorulara Adanalı genç gibi cevap veriyorlar: Memorandumu niye mi yırtmadık? ENFİA’yı neden mi kaldırmadık? Ya bırak allasen. Biz solcuyuz solcu. Aha dayıya sor.
M Ahmet Hacıosman diye biri vardı, sahi n’oldu o?
M Sabri, Semih, Hakan Balta, Umut Bulut, Burak Yılmaz, Tarık... toplasan bi Mario Gomez etmiyor. Mustafa Denizli ise Türk futbolunun Ecevit’i: Geçmişteki tüm başarılarını unutturup, başarısız şekilde sahada ömrünü noktalayacak bir kişi.
M Belediyemiz şehrimizi şıkır şıkır süsledi. Elektriği biz ödüyoruz, haraç ta bize giriyor tabii ama o başka.
M Kınama dedik, ben de kınamayla bitireyim. DEB Partisi’ne yapılan hain saldırıyı kınıyorum. Bu saldırıyı gerçekleştirenler unutmamalılar ki, bizi yıldıramayacaklar, çünkü bizler Hafız Galiplerin, Hatipoğluların, Rodopluların, Muncuraların, Hacıosmanların, Mandacıların torunlarıyız.baron@outlook.com.gr 


Cumhuriyet, 18.12.15

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder