28 Şubat 2016 Pazar

Kaymak ve TuzM Kay(m)ak, bilindiği gibi bizim ata sporumuz. Bizler toplumca kaymayı çok severiz. Kim olduğumuzu göstermek istediğimiz birine Bana bak benim canımı sıkma, sana bi kayarım diyerek göstermeye çalışırız kim olduğumuzu.

M Tabii her ata sporumuzu iyi bilemeyiz ya, örneğin güreş gibi kaymayı da pek iyi bilmeyiz aslında. Ve bilmediğini bilip de bunu göstermemeye çalışan herkesin yaptığını yaparız: Akşam gene bi kaydım, bi kaydım. Ya da biri muhabbetini açsa uzman olduğumuzu ancak artık o taraklarda bezimiz olmadığını sezdirmeye çalışırız: Oğlum biz kayarken siz kara donlarlan gezerdiniz açtırma ağzımı.
M Yeni yılda belediye yönetimimiz de sağolsun bizim bu ata sporumuza ilginin azaldığını görünce, bizim için yeni bir yöntem geliştirmiş. Ne yapıyor? Kar yağışından sonra sorumsuzca sokakları tuzlayıp, sokaklarda ata sporunu yapmak, kaymak isteyen bizleri engellemek isteyen anlayışın önüne geçiyor. Ve sokakları tuzlamayarak sokaklarda gönül rahalığıyla kaymamızın yolunu açıyor. Allah kendilerinden razı olsun.
M Tabii kayarken kasık yırtma, çapraz bağları koparma, bacak kırma, ufak çürükler falan oluyor ama atalarımız ne demiş, Dalaşan itlerin bacakları yırtılırmış. Olacak o kadar. Karlarla dalaşmak kolay değil vesselam.
M Kaldı ki korkacak da değiliz. Bizler Sadık Ahmetlerin, Sebahattin Eminlerin, Mehmet Emin Agaların, Rıdvan Mollaisaların, Sibel Mustafaoğullarının, Tellioğullarının, Seferoğullarının torunlarıyız. Hepsini geç, bizler tuvalet kağıdını tahretten sonra popomuzu kurulamak için kullanan bir halkız. Bize gelir mi.
M Hayaller Adriana Lima, hayatlar Zuhal Topal’daki Hanife.
M Türk kızları neden bu kadar atarlı? Türk insanı neden dedikoduya bu kadar meraklı? Türk milletinde olduğu kadar diplomasız ilişki uzmanı psikolog hangi millette var? Az sonra...
M 2016 soğuk ama girince alışıyorsun.

2016 KEHANETLERİ
M Yılın ortalarına doğru erken seçim olacak, sandıktan ND-Siriza koalisyonu çıkacak, Enosi Kentroon-Potami-Anel meclis dışında kalacak. Halihazırdaki 4 milletvekilinden hiçbiri yeni mecliste olmayacak.
M Meço Cemali yaşamını yitirecek, memlekette müftü sorunu yeniden alevlenecek. Ahmet Hacıosman’a teklif götürülecek, Halit abisini ikna etmek için çok diller dökecek, çok uğraşacak ama edemeyecek.
M Eyalet’te görev değişimine gidilecek ve azınlıktan Eyalet Başkan Yardımcısı olmayacak.
M Gümülcine Belediyesi’nde Ercan Köse’nin yerine Rıdvan Mollaisa Başkan Yardımcılığına gelecek. Sibel Mustafaoğlu yerinde kalacak.
M Tayyip Erdoğan yine başkan olamayacak, öfkelendikçe öfkelenecek. Onunla beraber Cengiz Ömer 8 de öfkelenecek ve şeker hastalığına yakalanacak.
M DEB Partisi’nin binası, içinde Başkan Aliçavuş’la birlikte komple çalınacak ve kınamaya fırsat bile kalmayacak.
M ABTTF’de işler karışacak ve Halit Habiboğlu koltuğundan olacak.
M Vakıflar’da göstermelik bir seçim olacak ve ilk atanmış-seçilmiş Vakıflar Başkanımız göreve gelecek.
M Millet gazetesi Karı Bulmayan Bize Başvursun kampanyasıyla Büyük Usta’nın gösterdiği yolda çöpçatanlığa başlayacak ve hayır duası toplamaya çalışacak.
M Fethullah Gülen ölecek, Cemaatin başına daha ılımlı biri geçecek ve cemaat parelel şeklinden çıkıp daireler oluşturmaya başlayacak.
M Türkiye’de Beşiktaş, Yunanistan’da Olimpiakos, İspanya’da Barcelona şampiyon olacak.baron@outlook.com.gr 


Cumhuriyet, 08.01.16

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder