30 Aralık 2016 Cuma

[Online] TÜRK SUBAYLAR İADE EDİLMESİN kampanyasıGÜNDEMİ YORUMLARKEN -215 Temmuz darbe girişiminin sonraki günü bir helikopterle Yunanistan’a sığınan sekiz Türk subayının Türkiye’ye iadesi, önümüzdeki günlerde Yargıtay’da görüşülecek.

Bu arada Yunanistan’da “subaylar iade edilmesin” kampanyasının başlaması zaman meselesiydi. Biraz geç bile kalındı. İleri sürülen başlıca iddia, Türkiye’nin bugünkü haliyle adil yargılamaların yapıldığı bir hukuk devleti sayılamayacağıdır. Kampanyaya katılanlar arasında hukukçular, sanatçılar, yazarlar ve politikacılar var. Ünlü isimlerden Mikis Teodorakis, Manolis Glezos, Aleksandros Likurezos, Spiros Doksiadis göze çarpıyor.

(Dört azınlık milletvekilinin de kampanyaya katılıp katılmadıklarını saptayamadık. Katıldıklarını herhalde bir açıklamayla duyuracaklardır. Göt korkusuna onlar böyle bir şey yapabilirler mi diyenlere katılmıyoruz.)

Spiros Doksiadis’in 27 Aralık tarihli Katimerini gazetesinde konuyla ilgili bir yazısı çıktı. Bu yazıdan son iki paragrafı aşağıdaki gibi Türkçeye çevirdik. (Tümünü çevirmeye üşendiğimiz için.)

Sekiz subayın kaderini belirleyecek zamanı ölçen saat ağır ağır ve heyecan saçarak ilerliyor, biz Yunanlılar ise Noel’i kutluyoruz. Sekiz subay Yunanlı değil, ama bu önemli değil. Önemli olan, onların kaderleri hakkında Yunanlıların karar verecek olması. Sekiz subay Hıristiyan da değil, ama bunun da önemi yok. Oidipous’un kızı Antigon da Hıristiyan değildi. Ama biz Yunanlılar ona, bir tiranın vahşî emrine uymak yerine insanlığın tatlı ilahî sesini dinlediği için, ahlakî mükemmelliğin yüce simgesi olarak saygı sunmaktayız.

Sekiz Türk subayı, insan olarak sekiz can, kaderlerini Yargıtay üyelerinin vicdanlarına emanet etmiş bulunuyor. Bu günlerde o sekiz kişinin kendi tanrılarına dua ettiklerinden eminim, benim de kendi tanrıma dua ettiğim gibi. Yunanlı yargıçların, verecekleri hükümle, insanlığın siyasî tezahürü olarak Demokrasinin doğduğu ülkeyi onurlandıracaklarından eminim. Ve Noel ilahisinde “Adalet Güneşi” olarak adlandırılan doğumunu kutladığımız tanrının, yiğit vicdanların olduğu yerde Yeryüzüne barış ve insanlara mutluluk ihsan eden tanrıyla aynısı olduğunu göstereceklerinden eminim.


İbram Onsunoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder