12 Haziran 2017 Pazartesi

[Online] AİHMGÜNDEMİ YORUMLARKEN

“Batı Trakya'da Müslümanlar Şeriat gereği vasiyetname düzenleyemezler.”, Yunan Yargıtayının bu kararı aleyhinde “insan hakları ihlalidir ve uygulanmamalıdır” talebiyle mağdur soydaşımız Hatice Molla (Karaca Mustafa'nın dul eşi) Avrupa İnsan Hakları Mahkemesine (AİHM) başvurdu. Son gelişme: AİHM, önemine binaen davayı genel kurula taşımış, orada görüşülecek.

Hatice Molla'nın AİHM'ye başvurusu, Azınlıktan arkasında Koca Kapı'nın olmadığı ilk başvuru, yanılmıyorsak. Onun için otantik ve istenmeyen. Şöyle bir tepki varsayabiliriz. “Biz burada Şeriatı Türkiye'ye nasıl getireceğiz, onun yollarını araştırıyoruz. Yunanistan Şeriat uyguluyor diye şikayet edemeyiz ki. Utanmasak bu kararından dolayı Yunanistan'ı tebrik edeceğiz.”

Onun için, bir insan hakları ihlali ama Türk mediasından ve azınlık basınından mık! Yunan mediası ve Avrupa mediası konuyla ilgileniyor. Fakat bizimkiler havaya bakıp ıslık çalıyor. Azınlık basınından yalnız bağımsız ve güdümsüz olan bölümü olaya yer veriyor. Kanaat önderlerimiz ve milletvekillerimiz için ise görevden kaçmak alışkanlık olmuş. Hele o konuda Koca Kapı'nın rahatsız olacağını tahmin ediyorlarsa, mum sıçıyorlar. Üç “sol” mebusumuz tam bir salaklık içinde.

AİHM genel kurulundan nasıl bir karar çıkacağını tahmin etmek zor. Herhalükarda genel kurul kararının ağırlıklı bir geçerliği olacaktır. Hatica Molla'nın itirazının kabul edilmesi halinde Yunan yönetim ve yargısının bu kararı uygulamaması zorlaşıyor.İbram Onsunoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder