21 Temmuz 2017 Cuma

[Online] GÜNDEMLE GELİN DALGA KIRALIMKARAÇALI
Hapishaneden firar eden yazar Sevan Nişanyan'dan haber var. “(Kaçmakla) Sanırım memleketin duygularına tercüman oldum. Seksen milyon hapsedildikleri o tımarhaneden kaçma hayalıyle yaşıyor.” diye yazıyor.

Kaçan kurtuluyor. Türkler için Avrupa Birliği'nde vizesiz serbest dolaşım hakkı tanınmış olsaydı, şimdi ülkeden birkaç milyon kişi kaçmış olacaktı.

Yunanistan'dan da insanlar Avrupa'ya kaçıyor, ekonomik bunalım nedeniyle. Türkler ise adalet ve özgürlük talebiyle.

***

Türk halkı OHAL'i sevdi. (Kapitalizmi sevdiği gibi, sömürülmeyi sevdiği gibi, din tacirlerini sevdiği gibi, Reyizin yavuz hırsızlığını sevdiği gibi...)

Reyiz de bunu derhal farketti. Burdan öte ülke artık OHAL'le yönetilir. Böyle başa böyle traş.

***

Türkiye Gazeteciler Cemiyeti bu yıl basın özgürlüğü ödüllerinin verilmeyeceğini açıkladı. Nedeni, ülkenin basın özgürlüğü bakımından içinde bulunduğu acınacak durum.

Bunca gazetecinin hapiste çürütüldüğü, cezalandırıldığı, kovuşturulduğu, işinden azledildiği, baskı gördüğü bir özgürsüzlük ortamında basın özgürlüğü ödüllerinin artık bir anlamı kalmadı. Doğru. Ama basın esareti ödülleri sivri bir anlam kazandı. Böyle bir ödül, basın esaretine yol açan kişiye, Erdoğan'a, verilebilirdi.

***

Önünde “HERO” yazılı tişörtleri giymek yasaklanmış.

Biz Batıtrakyalılara “ΗΡΩΑΣ” yazılı tişörtler acaba serbest mi? Türkiyelilere de “KAHRAMAN” yazılı tişörtler?

***

Mehmet Müezzinoğlu yeni kabinede yok.

Bundan iki yıl önce Batıtrakyalıların, özellikle Gümülcinelilerin, AKP'nin seçim zaferini coşkuyla karşılamadıkları için şikayetlerini dile getirmişti. Ve bu durumu düzelteceğini söylemişti. Bu süre içinde BTT Azınlığını yeniden dizayn etmiş olmalı ki, misyonunu tamamlamış olarak hükümetten ayrıldı.

***

“Önce Azınlık” mebusumuz, Mustafa Çolak'ı, SKY televizyonunda yayımlanan hani şu Mecliste “karıyla oynaşma” videosuna yaptığı yorum yüzünden dava etmiş.

Ayrıca 20 bin evro tazminat talep ediyor. Ne de olmasa Reyiz'in izindeyiz. Bir taşla üç dört tane kuş. Bereket ilgili kanun bu yakınlarda değişti de daha çok isteme hakkına tahdit getirildi. Yoksa 20 binde durur muydu? 100 bin, 200 bin isterdi. Allah gözünü doyursun.

Bu Azınlık, İlhan Ahmet'i doyuramadı. Avukat olarak, mirasçı olarak, mebus olarak ona verdikleri yetmemiş, bizim Çolak'tan da 20 bin kağıt istiyor. Onun için çehiz parası. Allah gözünü doyursun.

Dava görüşülürken herkes orada olmalı.

***

Başbakan Aleksis Çipras sonbaharda Trakya'yı ziyaret edecekmiş.

Sirizalı üç azınlık milletvekiliyle görüştükten sonra karar vermiş bu ziyarete. Kendisine aktarılanlardan çok endişe etmiş, yerinde inceleme yapmaya geliyormuş. Bölgedeki sorumlulara ilk direktif gelmiş bile, “Azınlık seçmenini yeniden kazanmak için ne gerekiyorsa yapılsın” diyormuş.İbram Onsunoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder