5 Temmuz 2017 Çarşamba

[Online] TÜRLÜ ÇEŞİTLİKARAÇALI
ASEP, Mustafçova belediyesinin “Türkçe bilen personel aranıyor” ilanını iptal etmiş.

İngilizce bilen personel aranıyor yazılsaydı iptal edilecek miydi? Pomakça bilen yazılsaydı iptal edilecek miydi?

***

Kiryakos Miçotakis, Altın Şafak’la ortaklık ederek hükümeti kuracakmış.

Aleksis Çipras ANEL ile koalisyon kurmuşsa, Miçotakis’in Altın Şafak’la aynısını yapmasına ne kalmış? Ve sen Yunan kamuoyu buna niye şaşıyorsun?

***

“Freedom House”un İnternet özgürlüğüyle ilgili raporuna göre, Türkiye’de İnternet özgür değil.

Türkiye’de özgür bir şey mi kaldı ki İnternet özgür olsun?

***

Türk içişleri bakanı Süleyman Soylu, Baskın Oran hocanın T24’te yayımlanan ve son dönemde Kürtlere yapılan baskı ve haksızlıkları sıraladığı yazısı yüzünden gösterdiği tepkide, bir demokrat karşısında aciz kalan her faşistin yaptığı gibi soğukkanlılığını yitirip seviyesizliğini gösteren hakaretlerde bulunmuş. Ayrıca Baskın hocaya dava açmış.

Her özgür sesin birer birer içeri tıkıldığı artık bir Ortadoğu diktatörlüğünü aratmayan Türkiye’de Baskın Oran’ın uzun süre özgür kalamayacağını öngörüyorduk. Ona herhalde bu yazısından sonra PKK teröristi sıfatı takılacaktır.

***

EFES antik kentinin bir bölümünün düğün için kiralanması, Türkiye’de çeşitli tepkilere yol açtı. Meğerse arkeolojik kazıların devam ettiği EFES’te çeşitli yerlerin düğün, sünnet, yemek ziyafeti gibi etkinlikler için kira fiyatları ayrı ayrı saptanmış. Parayı veren düdüğü çalıyor. AKP iktidarı “kazan kazan” sloganıyla, Efes’i yılda ziyaret eden 2 milyon turist yetmezmiş gibi, oradan bir başka ek kazanç yolu da bulmuş. AKP her şeyi özelleştirirken, buna arkeolojik değeri olan yerler de dahil edilmiş.

Yine de halimize şükretmeliyiz. Hiç olmazsa AKP, İŞİD’in Suriye’deki antik kent Palmira’yı yaptığı gibi Türkiye’dekileri putperestlik kalıntısı diye havaya uçurmuyor. Hışmının hedefi şimdilik Atatürk heykelleriyle yetiniyor.

***

Adalet bakanı Bekir Bozdağ, tekrar tekrar aynı ikazı yapıyor, Fethullah Gülen Hocaefendi ve taraftarları pek yakında Amerika’da darbe yapacaklarmış. Ve Bozdağ’ın bu demeçlerini havuz basını ciddi ciddi yayımlıyor. Son olarak dün Milliyet’te okudum. Bu amaçla Fethullahçılar Türkçe olan adlarını değiştirip Hıristiyan adları alırlarmış, böylelikle orduya, yargıya, devlet başkanının muhafız birliğine, CİA’ya vs sızarlarmış.

Sözün bittiği yer diye bir kavram vardır ya. Ellerimi havaya kaldırıyorum. Burası hicvin ve dalga geçmenin de bittiği yer. Bu demeçle şimdi nasıl dalga geçersin? Mizahı güçlü olanlar bana yardım eder misiniz? Zira soru olarak benim ilk aklıma gelen: Yahu bu Türkiye’de deli doktoru mu yok, bu adamcağızı tımarhaneye kapasın?

Fethullah Gülen’in Marmara’da İstanbul’u yerle bir edecek yapay bir deprem hazırlığı içinde olduğunu iddia eden Ankara belediye başkanı Melih Gökçek’i de Bekir Bozdağ’la aynı koğuşa tıkın. Sevabı var.


İbram Onsunoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder