23 Aralık 2017 Cumartesi

Kötü niyetli sorgulama ve iyi niyetli eleştiriKARAÇALIMebus İlhan Ahmet'in Meclisteki konuşmasından (besbelli Türk Cumhurbaşkanı RT Erdoğan'ın ziyareti sonrası ve bu ziyareti hedef alan bir bölüm). Mebus aynen diyor ki:

“Kötü niyetli hiç kimseye gelip te yukarıda Trakya'daki herhangi bir durumu sorgulama hakkını vermemeliyiz.”

(“Δεν πρέπει να δώσουμε το δικαίωμα και σε κανέναν κακοπροαίρετο να έρχεται και να αμφισβητεί την όποια κατάσταση επάνω στη Θράκη.”)

Bu demece yapacağımız şu aşağıdaki yorumlar var:

1. Mebus, gayet vatansever bir tavır sergileyerek çok takdir ve alkış topluyor. Ve ilk defa değil. Böyle vatansever çıkışlar yapma fırsatlarını hiç kaçırmıyor. Erdoğan'ın Batı Trakya ziyaretine tüm vatanseverlerin itiraz ettiği gibi mebus İlhan Ahmet te itiraz ediyor. “Kötü niyetli hiç kimseye Trakya'daki durumu sorgulama hakkı vermemeliyiz” derken, Türk cumhurbaşkanına bu hakkı verdiği için teslimiyetçi Çipras hükümetini eleştiriyor. Nitekim mebusun dediği gibi, Türk cumhurbaşkanı, bir kötü niyet gösterisi olarak, birçok şeyi, Lozan'ın kendisinden tutun da, Azınlığın etnik yapısına, başmüftülük makamına kadar birçok şeyi, sorgulama cüretini göstermiştir. Bu çerçevede sayısı 22'yi bulan çeşitli vatansever birlik ve kuruluşlar Gümülcine şehir meydanında Erdoğan'ın ziyaretini haklı olarak öfkeyle protesto etmişlerdir. Oradaki protestocular arasında İlhan Amet'in de bulunduğunu doğrulayamadık. Ama ne önemi var ki? Yeter ki kalpler aynı amaç için atmış olsun.

2. Eğer ki mebus İlhan Ahmet, Cumhurbaşkanımız sayın RT Erdoğan'ın Batı Trakya'daki durumları kötü niyetle sorguladığını iddia ederek ona bölgemizi ve Azınlığımızı ziyaret etmeye izin verilmemesi gerekirdi diye bir görüş bildirmiş ise, bu görüşü ifade özgürlüğü çerçevesinde saygıyla karşılarız, amma aynı zamanda büyük bir MİLLÎ HATA olarak kabul ettiğimizi de ilan ederiz. İlk defa bu hatayı yanlışlıkla işlemiş olabilir, ancak bir defa daha tekrar etmemesi için çok dikkatli davranmalı ve düşünmeden konuşma alışkanlığını terketmelidir. Millî Merkez, kandırılarak millî çizgi dışına çıkmış kişinin pişman olup tövbe ettikten sonra geri dönüşüne müsaade eden geniş bir hoşgörüye sahip olduğunu defalarca göstermiştir. Ancak kıyamete kadar affetmeyeceği biri varsa, o da şu 240 imam yasasını Bakoyani ile birlikte hazırlayıp onu Azınlığa empoze eden haindir.

3. İlhan Ahmet'in yukarıdaki demeci bizim buralara kadar ulaşınca, şimdi, böyle durumlarda gelenek olduğu gibi, Azınlıktaki tüm birlik, kuruluş ve dernekler, gazete ve dergiler, hep bir ağızdan ama ayrı ayrı mebusu kınamaya ve Türklükten düşürmeye hazırlanıyorlar.

22.12.2017


İbram Onsunoğlu

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder